Czy syreny istniały naprawdę?

Troszkę dreszczyku emocji, mrożące krew w żyłach, często zaskakujące tematy. Wszystko co nas ciekawi, fascynuje, jest dla nas zagadką. Ufo, duchy i owiane tajemnicą miejsca.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Ruta » 08 cze 2012, 18:04

Obrazek

Naukowcy uważają, że syreny - istoty o aparycji człowieka i ryby - które znajdują się w spektrum zainteresowań krytozoologów, mogły istnieć naprawdę. [...]
Jak to możliwe, że stworzenie kojarzone dotąd głównie z legendami, bajkami dla dzieci i pociesznymi amerykańskimi komediami umieszczono nagle w tej samej kategorii, co dinozaury czy ptaki dodo? Zdaniem naukowców, nasi przodkowie mogli podziwiać "syreny". Tyle że były one w rzeczywistości odmianą małpy, która zamieszkiwała rozmaite akweny. Pojawiające się w źródłach historycznych i legendach informacje na temat syren nie były zatem bezpodstawne.[...]
Zgodnie z teorią, która została przedstawiona w nowym filmie, żyjące w czasach prehistorycznych małpy ewoluowały w dwóch kierunkach - pierwszy dał początek hominidom; drugi doprowadził do powstania małpy, która z powodzeniem przez pewien czas funkcjonowała w przestrzeni wodnej.

niewiarygodne.pl


Jakie jest Wasze zdanie?
Syreny istniały naprawdę czy to tylko legendy dawnych czasów?

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: powidlo » 08 cze 2012, 19:00

Mnie uczono w szkole od klasy pierwszej podstawówki, że w legendach zawsze jest ziarenko prawdy.

Prozak
Marzyciel-Gaduła
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2012, 20:35
Imię: Rafał

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Prozak » 08 cze 2012, 19:45

Kiedyś nie uznawano istnienia wielkich kałamarnic, obecnie istnieją (odkryte!) dowody na życie podobnych im istot, o równie wielkich rozmiarach... a co do syren to raczej wątpliwe, by istniały. Prędzej uwierzę w smoki, co jest nawet bardziej prawdopodobne.

Usunięty 2094

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Usunięty 2094 » 08 cze 2012, 21:17

Na początek powiem, że uwielbiam syreny. To po prostu działa u mnie na tej zasadzie, że gdy patrzę na nie- czy to na fotografiach jak ta, czy na filmach- to mnie one urzekają swoim wdziękiem i delikatnością. Po prawdzie, chciałabym, żeby istniały naprawdę, ale z tego, co wiem, to tylko wymysł ludzi żyjących kiedyś tam.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: piagizela » 08 cze 2012, 21:21

Dafne pisze: Po prawdzie, chciałabym, żeby istniały naprawdę
Z tego, co przytoczyła Ruta, wynika, że były na etapie - w najlepszym wypadku - Australopiteka. Więc o wdzięku i delikatności możesz zapomnieć. :rotfl:

Usunięty 2094

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Usunięty 2094 » 08 cze 2012, 21:23

Co do tej teorii, pierwszy raz się z nią spotykam, więc nie skomentuję, nie mam zdania.
Ale wiesz, skądś się musiało wziąć to wyobrażenie o syrenach, j/w.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: piagizela » 08 cze 2012, 21:25

Dafne pisze:Ale wiesz, skądś się musiało wziąć to wyobrażenie o syrenach, j/w.
Stąd na przykład, że jak dookoła są goli ludzie, to syreny też są gołe. Nawet greckie syreny miały gołe popiersia.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Patorek » 08 cze 2012, 21:31

piagizela pisze:Nawet greckie syreny miały gołe popiersia.
Sorry, to zapewne wina mojego przodka, a może moja(w innym wcieleniu - kto wie? :rotfl: )

Spopularyzować jakieś wyobrażenie jest łatwo, jeśli ma się dobry materiał.. a kobieta z ogonem i gołymi piersiami, na pewno do tego się nadaje. :D

Luck316
Extra marzyciel
Posty: 709
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:15
Imię: Łukasz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Luck316 » 09 cze 2012, 8:38

Ja zawsze myślałem, że pierwsze historie o syrenach jako pół-kobietach pół-rybach pochodzą z czasów średniowiecza. W starożytności słyszałem tylko (konkretnie w "odyseji") o syrenach jako pół-kobietach pół-ptakach. Co więc do tych mitów miały by istoty żyjące ponoć w czasach prehistorycznych, czyli setki lat przed powstaniem pierwszego pisma?!

Prozak
Marzyciel-Gaduła
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2012, 20:35
Imię: Rafał

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Prozak » 09 cze 2012, 9:39

Syreny to wymysły chuci rybaków i innych zboków na morzu, którzy przez długie miesiące męskiego obcowania mieli do wyboru albo kolegów, albo ryby.

Laka
Marzyciel-Gaduła
Posty: 51
Rejestracja: 02 maja 2012, 15:23
Imię: Laka
Lokalizacja: narazie Opole ;(

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Laka » 13 lip 2012, 6:42

Jak byłam mała chciałam być syrenką !
W każdym razie jakby istniały to wolałabym żeby ludzie o nich nie wiedzieli.

Limusaurus
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 169
Rejestracja: 28 lip 2012, 21:46
Imię: Dawid

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Limusaurus » 29 lip 2012, 1:49

Jak dla mnie syreny to bujdy. Weźmy pod uwagę:
a) dzisiejsze małpy (z wyjątkiem człowieka) boją się wody. Goryle np. nie potrafią pływać.
b) otłuszczenie ludzkich noworodków niekoniecznie wynika z potrzeby izolacji przed wychłodzeniem organizmu w wodzie. Zwrócmy uwagę, że ludzkie dzieci w porównaniu do najbiższej spokrewnionych z nami naczelnych (szympansów, goryli, orangutanów, bonobo itp.) przychodzą na świat bardzo wcześnie, na o wiee wcześniejszym stadium rozwoju. Metabolizm niemowlaków jest jeszcze dość mało sprawny, dlatego potrzebna jest jakaś okrywa tłuszczowa zapewniająca ciepło, podczas choćby zimnych nocy.
c) w zapisie kopalnym nie znaleziono szczątków żadnych potencjalnych wodnych hominidów, a powinny być chociaż pojedyncze kości.
d)opowiadania o syrenach były zazwyczaj snute przez "wygłodzonych" marynarzy. Przy braku możiwości zapotrzebowania potrzeb seksualnych, wyobraźnia może oszukiwać. I tak np. niektóre gatunki waleni, choćby manaty, wystające z wody, "niezaspokojonym" marynarzom mogły z dala przypominać kobietę.
e)zwłoki różnych organizmów morskich, wyrzucane na brzeg w głębokim stadium rozkładu i podpodgryzane przez różnych padlinożerców, mogą z zarysu przypominać ludzką sylwetkę. Zresztą jak udowodniono, człowiek ma tendencję do wyszukiwania się zarysu ludzkiej twarzy we wszystkich przedmiotach.

Bezimienna
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2012, 17:06
Imię: Natalia
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Bezimienna » 23 sie 2012, 22:29

Uznałabym istnienie syren, gdyby przedstawiano je po prostu jako coś, co nagle wypełzało z wody i czołgało się, żeby cię dopaść, ot co. (nie, nie chciałabym tego spotkać) Piękne kobiety z ogonami pozostawmy wyobraźni tych, którzy je sobie wymyślili.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Ruta » 29 gru 2012, 13:19

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna to "siostra" NASA. Zwykle zajmuje się huraganami, tsunami i atmosferą. Właśnie wydała oświadczenie w sprawie syren.

Oświadczenie nosi tytuł "Nigdy nie znaleziono dowodów na istnienie wodnych humanoidów" (“No Evidence of Aquatic Humanoids Has Ever Been Found"). Spacjaliści NOAA zauważają w nim, że wiara w syreny narodziła się u zarania cywilizacji. Magiczne kobiety, żyjące w wodzie, pojawiają się już na paleolitycznych malowidłach, a potem w mitologiach. Ale ich istnienie nigdy nie zostało potwierdzone naukowo.

No dobrze, ale dlaczego NOAA w ogóle zawraca sobie tym głowę? I dlaczego właśnie teraz? Wszak nie istnieją również smoki i krasnoludki, a nikt nie wydał jeszcze w tej sprawie oświadczenia.

Winny jest popularno-naukowy kanał "Animal Planet", który w czerwcu wyemitował quasi-dokumentalny program pod tytułem "Syrena. Znaleziono ciało" ("Mermaids: The Body Found"). Autorzy pokazywali w nim, jak mogłyby wyglądać syreny i dlaczego się ukrywały... aż do teraz. Jak komentowali dziennikarze New York Timesa, program to "fikcja, ale zbudowana na elementach prawdy, tak żeby wyglądał na dokument. Jeśli zna się zasady, to dobra zabawa".

Całość przypominała nieco "Z archiwum X", ale dla wielu mieszkańców USA program okazał się bardzo przekonujący. Amerykanie po prostu uwierzyli w syreny. Głos musiała zatem zabrać agencja, w której gestii znajduje się świat syren. Stąd oświadczenie NOAA.

Warto przypomnieć, że nobliwa agencja ma już na koncie podobne oświadczenia. Specjaliści NOAA wypowiadali się na przykład na temat Atlantydy i Trójkąta Bermudzkiego. Amerykańskie agencje rządowe nie tylko badają. Mają misję popularyzacji nauki w swojej dziedzinie. Jeśli powstaje zamieszanie w oceanografii, NOAA na pewno się wypowie.
Swoją drogą oglądałam ostatnio ten film. Robi wrażenie, zwłaszcza o 2 w nocy xD
Kawałek: http://www.youtube.com/watch?v=T0xHK9JkI_o

Offline
Extra marzyciel
Posty: 754
Rejestracja: 23 cze 2012, 15:32
Imię: Dominika
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Offline » 29 gru 2012, 13:29

Teoria ta wydaje się dość prawdopodobna. Ja słyszałam, że marynarze łapali na morzu jakiś wirus, który wywoływał halucynacje. I między innymi chłopy widzieli piękne kobitki-ryby. ;D Widząc je wskakiwali do wody i otumanieni zapominali, jak się pływa - topili się. Komu udało się przeżyć - opowiadał, co widział. I tak powstała legenda o syrenach. Oczywiście prawdziwość tej historii nie jest stuprocentowa, ale może faktycznie coś w tym jest?

Usunięty 2886

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Usunięty 2886 » 03 sty 2013, 19:47

Wydaję mi się, że syreny mogły istnieć i może istnieją. Nasz świat jest przecież tak ogromny. Do najgłębszych zakątków pewnie i tak nikt nigdy nie dotrze. To samo można mówić na temat Wielkiej Stopy czy Yeti.
Dla mnie syreny - jak najbardziej.

Offline
Extra marzyciel
Posty: 754
Rejestracja: 23 cze 2012, 15:32
Imię: Dominika
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Offline » 03 sty 2013, 20:04

bananowy, i o gościach z kosmosu. ;D

Awatar użytkownika
Melancthe
Newbie
Posty: 1733
Rejestracja: 28 paź 2010, 13:18
Imię: Wioletta
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wien

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Melancthe » 03 sty 2013, 20:43

Jasne, że istniały! Ba! Moim zdaniem istnieją nadal *-*

Usunięty 2886

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Usunięty 2886 » 03 sty 2013, 20:59

Offline pisze:bananowy, i o gościach z kosmosu.
Ja wierzę! Nie ma to tamto :P

Offline
Extra marzyciel
Posty: 754
Rejestracja: 23 cze 2012, 15:32
Imię: Dominika
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Offline » 03 sty 2013, 21:24

bananowy, ja też! ;D

Makaron
Łapacz chmur
Posty: 835
Rejestracja: 07 lut 2013, 23:46
Imię: Berkano
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Astral

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Makaron » 25 paź 2013, 17:40

Właśnie miałem założyć taki sam temat :)
Pomysł zrodził mi się po obejrzeniu na animal planet programu "Syreny - nowe dowody".



Wersja w języku angielskim.

Powiem, że strasznie zainteresował mnie ten temat, w dodatku że niedawno naukowcy USA ogłosili że złapali 7 takich stworzeń, które ponoć oglądał Barack Obama.

Tu link -> http://fakty.interia.pl/nauka/news-a-je ... Id,1035024

Usunięty 2094

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Usunięty 2094 » 25 paź 2013, 20:03

Makaron, z tego, co słyszałam, to Animal Planet dwukrotnie wyemitowało materiał o syrenach, jednak był zwykłym żartem. Chciano sprawdzić, ile ludzi się na to nabierze. Sama mam duży problem z uwierzeniem, że sam prezydent USA obserwował syreny zza szklanej szyby i nie udokumentował tego żadnymi zdjęciami. xD

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Ruta » 25 paź 2013, 20:07

Dafne, chodzi Ci o ten Mermaids: The Body Found, czy Mermaids: The New Evidence? xD

Usunięty 2094

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Usunięty 2094 » 25 paź 2013, 20:09

Ruta, obydwa. ;P

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Ruta » 25 paź 2013, 20:09

Dafne, byłam ciekawa czy zajrzałaś do filmiku. ;D

Makaron
Łapacz chmur
Posty: 835
Rejestracja: 07 lut 2013, 23:46
Imię: Berkano
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Astral

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Makaron » 26 paź 2013, 3:25

Dafne pisze:Makaron, z tego, co słyszałam, to Animal Planet dwukrotnie wyemitowało materiał o syrenach, jednak był zwykłym żartem. Chciano sprawdzić, ile ludzi się na to nabierze.
Czyli teraz kłamstwa i nierzetelność mediów będą tłumaczone próbą nabrania ludzi?
Jeżeli tak to podziękuję ..

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: Ruta » 26 paź 2013, 7:08

Makaron pisze:Czyli teraz kłamstwa i nierzetelność mediów będą tłumaczone próbą nabrania ludzi?
Oświadczenie nosi tytuł "Nigdy nie znaleziono dowodów na istnienie wodnych humanoidów" (“No Evidence of Aquatic Humanoids Has Ever Been Found"). Spacjaliści NOAA zauważają w nim, że wiara w syreny narodziła się u zarania cywilizacji. Magiczne kobiety, żyjące w wodzie, pojawiają się już na paleolitycznych malowidłach, a potem w mitologiach. Ale ich istnienie nigdy nie zostało potwierdzone naukowo.

No dobrze, ale dlaczego NOAA w ogóle zawraca sobie tym głowę? I dlaczego właśnie teraz? Wszak nie istnieją również smoki i krasnoludki, a nikt nie wydał jeszcze w tej sprawie oświadczenia.

Winny jest popularno-naukowy kanał "Animal Planet", który w czerwcu wyemitował quasi-dokumentalny program pod tytułem "Syrena. Znaleziono ciało" ("Mermaids: The Body Found"). Autorzy pokazywali w nim, jak mogłyby wyglądać syreny i dlaczego się ukrywały... aż do teraz. Jak komentowali dziennikarze New York Timesa, program to "fikcja, ale zbudowana na elementach prawdy, tak żeby wyglądał na dokument. Jeśli zna się zasady, to dobra zabawa".

Całość przypominała nieco "Z archiwum X", ale dla wielu mieszkańców USA program okazał się bardzo przekonujący. Amerykanie po prostu uwierzyli w syreny. Głos musiała zatem zabrać agencja, w której gestii znajduje się świat syren. Stąd oświadczenie NOAA.

Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur
Posty: 978
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Post autor: _Magnolia_ » 25 kwie 2016, 17:12

Podobno każda legenda zawiera w sobie ziarnko prawdy, a legend o syrenach jest od groma. Z polskich znam o syrenie z Warszawy, ciekawe czy jeszcze są inne.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość