Człowiek uczy się przez całe życie?

Szkoła zajmuje nam jedną część życia, a praca drugą. Czy szkoła taka straszna jak ją malują, a praca daje nam satysfakcję? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator
Posty: 30323
Rejestracja: 18 gru 2008, 19:08
Imię: Aldona
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraina Marzeń

Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: QueenDream » 23 lut 2011, 19:43

Czy uwazacie, że człowiek uczy sie przez całe życie?
Czy moze sądzicie że wraz z końcem edykacji w szkole/na studiach, kończy sie nauka?
Zapraszam do dyskusji.

Temat zainspirowany stwierdzeniem jednego z userow forum_Betheley'a

Betheley
Bujający w obłokach
Posty: 334
Rejestracja: 14 lip 2010, 11:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Bydgoszcz/Śródmieście

Post autor: Betheley » 23 lut 2011, 19:51

Dzięki. :)

A odnośnie tematu.

Moim zdaniem, to dopiero po szkole człowiek zaczyna się uczyć. Bo to życie pokazuje, co może nam zrobić (zarówno dobrego jak i złego). W szkole niczego mnie nie nauczono - jedyną konsekwencją błędów w szkole były jedynki.

A jak w życiu popełnię błąd? To już to zapamiętam, i będę myślał, co tu zrobić, aby było już OK, i nie robić tego samego błędu.

W szkole czego się nauczyłem?? Pisania, czytania oraz liczenia. Nic innego mi się w praktyce nie przydało. Co mi po jakiejś śmiesznej genetyce, czy śmiesznych prawach fizycznych, gdy muszę iśc np na rozmowę kwalifikacyjną. To są zbędne wiadomości.
Jeśli kogoś to interesuje, OK, niech sie uczy, ale żeby zmuszać do tego wszystkich?? Przesada...

Podsumowując, człowiek uczy się przez całe życie, ALE dopiero po wyjściu z procesu edukacji SZKOLNEJ, czy PROFESJONALNEJ. Jest jeszcze trzeci rodzaj edukacji, ale to nie ten temat. :)

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Post autor: she » 23 lut 2011, 20:02

Betheley pisze:czy śmiesznych prawach fizycznych,
Co do tego to czasami przydaje się wiedzieć co nie co :PPP

A tak ogólnie to zgadzam się z Tobą. Masz rację. Szkoła to według mnie tylko i wyłącznie przygotowanie do życia w bardzo "ograniczonym" stopniu. Co z tego,że ktoś ma jakieś dyplomy,wykształcenie jak o życiu może wiedzieć tyle co nic? Co mu ten papierek da? Prawdziwa szkoła zaczyna się własnie w dorosłości,kiedy musisz się nauczyć przeżyć,dać sobie radę w trudnych sytuacjach. Potrafić zachować się jak człowiek honorowy,w podbramkowych sytuacjach.To jest dopiero szkoła życia... :| Uczymy się tego cały czas,niekiedy na własnych błędach.

Peggy_Brown
Marzyciel
Posty: 8625
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:11

Post autor: Peggy_Brown » 23 lut 2011, 21:00

Człowiek zawsze się uczy. W przedszkolu nawiązywania kontaktów, w szkole wiedzy książkowej, po szkole relacji z innymi, studia to nauka wszystkiego, praca nauka przetrwania i wybicia się.
Życie- to jedna wielka nauka, której nie ma w podręcznikach. Nikt nie pokaże jak należy żyć. Bo tak się nie da.
Człowiek uczy się poprzez doświadczenie a to ma większą wartość niż wiedza książkowa, która swoją drogą też jest ważna.
Każdy dzień to coś nowego, coś czego warto się uczyć.
A uczymy się też często samego siebie.

Namida.

Post autor: Namida. » 26 mar 2011, 10:35

QueenDream pisze:Czy uwazacie, że człowiek uczy sie przez całe życie?
Tak uważam, że człowiek uczy się całe życie.
Nawet jeśli już skończył swoją edukację to i tak uczy się na błędach no i każdego dnia dowiaduję się nowych rzeczy.

Tristezza
Bujający w obłokach
Posty: 361
Rejestracja: 14 lip 2011, 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z wyobraźni...

Post autor: Tristezza » 02 sie 2011, 12:55

Człowiek uczy sie przez cale życie, poznaje coś nowego. Nieważne, że skończył edukację, bo na każdym kroku można znaleźć coś nieznanego, można się czegoś nauczyć ;)

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: powidlo » 07 kwie 2012, 20:51

Tak, uwazam, ze człowiek uczy się całe życie. Jednak mam wrażenie, że w późniejszym wieku podchodzimy już do nauki z dystansem, jeśli nie weszliśmy głęboko w ten świat wcześniej (obserwując ludzi 40+). Nie jest to rzecz jasna reguła, może tylko tendencja.
Dla mnie nauka nie jest ściśle związana z ramami szkoły, czy studiów. Od zawsze lubię się uczyć na własną rękę, pogłębiać różne dziedziny. Nie jest to kucie na pamięć, tylko np. czytanie książek na dany temat. W każde wakacje miałam taki okres, że odpoczęłam sobie może dwa tygodnie czytając ot, dla siebie, słuchając muzyki, leniąc się, z ludźmi spotykając, ale przychodził taki czas,że brakowało mi nauki i czytałam,przypominałam sobie różne rzeczy..

T85
Spełniacz Marzeń
Posty: 1009
Rejestracja: 21 lut 2011, 19:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: z Szczecina

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: T85 » 07 kwie 2012, 22:19

Pewnie że uczy się całe życie człowiek i to nie tylko z książek , ale te od innych ludzi. Ponieważ właśnie dzięki temu w jakim otoczeniu ten człowiek się porusza to widzi prawie wszystko, tak jak jest tam pokazane. I sam uczy się co jest dla niego dobrem i złem, w jego mniemaniu :). Nawet nawiązywanie kontaktów jest w jakimś tam sensie nauką :)

Guśka
Newbie
Posty: 1822
Rejestracja: 22 mar 2012, 20:18
Imię: Dagmara

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Guśka » 08 kwie 2012, 11:34

T85 pisze:Pewnie że uczy się całe życie człowiek i to nie tylko z książek , ale te od innych ludzi.
Ewentualnie z własnych doświadczeń, również uczymy się na błędach naszych :) Taka nauka jest chyba najlepsza.
T85 pisze:Nawet nawiązywanie kontaktów jest w jakimś tam sensie nauką
Jest nauką, jak porozumiewać się z ludźmi i zachować się wobec nich :P Jeśli jest to złe towarzystwo nauczy się z kim sie nie zadawać, albo jak się nie zachowywać, a jesli jest to dobre towarzystwo, to wiadomo, będzie wiedział jak się zachowywać i jak postępować, ale jest jeszcze jedno ale.. to wszystko zależy co będzie dla nas dobrym towarzystwem, a co złym :P

Luck316
Extra marzyciel
Posty: 709
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:15
Imię: Łukasz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Luck316 » 16 kwie 2012, 12:46

Słyszałem słowa iż człowiek uczy się całe życie, a umiera głupi :) Troche w tym racji. Świat, nauka itp. skrywają tyle tajemnic, że to co o nim wiemy nawet jako bardzo wykształceni ludzie jest zaledwie małym fragmentem.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Ruta » 20 kwie 2012, 0:20

Tak i nie. Niby cały czas mamy jakieś lekcje od życia, ale czy to nas czegoś uczy? Czasem wydaje mi się, że niektórzy przekraczają już taką granicę, że wydaje im się, że wiek i ilość siwych włosów jest wyznacznikiem ich potencjału i już nie muszą niczego zgłębiać, bo są starzy więc i mądrzy.

pineska
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 123
Rejestracja: 09 kwie 2012, 19:42
Imię: Wiktoria

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: pineska » 22 kwie 2012, 16:15

Dokładnie tak jest. Uczymy się przez całe życie, bo cały czas dowiadujemy się czegoś nowego. Technika, medycyna idzie do przodu i to co kiedyś było nie do pomyślenia teraz jest wcielane w życie i funkcjonuje.

maadzia13
Bujający w obłokach
Posty: 256
Rejestracja: 20 sie 2009, 13:49
Imię: magdalena
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: maadzia13 » 01 maja 2012, 23:05

zakończenie edukacji w szkole nie wiąże się z końcem nauki. życie jest najlepszym nauczycielem. nasze błędy również wiele uczą. robiąc coś ciągle zdobywamy jakieś doświadczenie, nabywamy nowe umiejętności. człowiek uczy się całe życie, bez wątpienia.

Usunięty 2094

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Usunięty 2094 » 24 cze 2012, 9:45

Oczywiście, że człowiek uczy się przez całe życie. Na bazie obserwacji otoczenia oraz własnych doświadczeń wyciąga wnioski, a przez to- uczy się.

CzechThisOut
Bujający w obłokach
Posty: 344
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:04
Imię: Olaf
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brno-Štýřice, ČR

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: CzechThisOut » 24 cze 2012, 9:50

Oczywiście, wiedzę życiową, czyli moim zdaniem o wiele ważniejszą niż szkolną - nabywamy przez całe życie. Ostatni rok wiele mnie nauczył, zdecydowanie :)

adelia
Newbie
Posty: 2853
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:10
Płeć: Kobieta

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: adelia » 25 cze 2012, 13:58

Jasne, że człowiek uczy się przez całe życie. Ciągle przecież pojawia się coś nowego, wszystko się rozwija, więc ludzie wykonujący pewien zawód - muszą się dokształcać, "aktualizować swoją wiedzę", np. lekarze ^^

metanoied
Newbie
Posty: 706
Rejestracja: 10 maja 2012, 17:20
Imię: Damien
Lokalizacja: Lublin

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: metanoied » 26 cze 2012, 11:28

Wątpię,żeby ktoś uważał inaczej,że człowiek nie uczy się przez całe życie. Zawsze przyjdzie jakaś okazja, aby nabyć trochę nowych doświadczeń,nieważne w jakiej dziedzinie. Trening czyni mistrza, ci wszyscy najwspanialsi, nieważne w czym, musieli uczyć się wiele godzin, by osiągnąć to, co teraz może być powodem do podziwu.

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: she » 18 wrz 2012, 12:30

metanoia pisze:Wątpię,żeby ktoś uważał inaczej,że człowiek nie uczy się przez całe życie.
Nie brakuje idiotów, niestety.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: powidlo » 23 wrz 2012, 7:15

metanoia pisze:Wątpię,żeby ktoś uważał inaczej,że człowiek nie uczy się przez całe życie.
dziś, kiedy ludziom tak wybitnie brakuje pokory?

taluncia
Bujający w obłokach
Posty: 435
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:52
Imię: Natalia
Lokalizacja: Rzeszów- Sanok

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: taluncia » 23 wrz 2012, 13:21

QueenDream pisze:Czy uwazacie, że człowiek uczy sie przez całe życie?
Czy moze sądzicie że wraz z końcem edykacji w szkole/na studiach, kończy sie nauka?
Moim skromnym zdaniem człowiek uczy się przez całe życie. Wiedza zdobywana w szkole, na uczelniach itp nie zawsze jest wystarczająca. Nasze życie każdemu człowiekowi pisze pewien scenariusz i od Nas zależy co z nim zrobimy. Jak postępować, zachowywać się i co czynić uczymy się przez cały czas.

Violeta
Posty: 1
Rejestracja: 07 paź 2012, 18:33
Imię: Violka

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Violeta » 07 paź 2012, 18:38

Współczesny człowiek pragnący osiągnąć sukces na polu zawodowym "skazany jest" na naukę :cisza: Więcej o tym dlaczego szczególnie w Polsce dorośli ludzie powinni się uczyć .
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pytalska
Spełniacz Marzeń
Posty: 1489
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:04
Płeć: Kobieta

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Pytalska » 07 paź 2012, 20:47

Sądzę, że człowiek uczy się przez całe życie. Ale nie chodzi tutaj o taką zwyczajną naukę, chodzi o zbieranie doświadczenia. Te rozkłada się na każdej drodze naszego życia, bez względu na to, którą egzystencjalną ścieżkę wybierzemy. Jest zawarte w każdej dziedzinie, w każdej rozmowie czy działalności.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: powidlo » 08 paź 2012, 9:05

Ja zauważyłam, że im jestem starsza, tym bardziej brak wiedzy odczuwam i wiążę to, co już wiem ze sobą.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Pro » 08 paź 2012, 12:15

Człowiek może uczyć się przez całe życie, ale musi chcieć wyciągać wnioski z doświadczeń. Jak ktoś jest ślepym osłem, nie nauczy się niczego.

Imoshi
Początkujący marzyciel
Posty: 24
Rejestracja: 04 paź 2012, 20:57
Imię: Maciej

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Imoshi » 08 paź 2012, 16:58

Oczywiście, że człowiek się uczy całe życie.
Ktoś o wiedzy tylko książkowej zbyt przyjemnie sobie nie pożyje. :3

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: powidlo » 12 paź 2012, 7:58

Imoshi pisze:Ktoś o wiedzy tylko książkowej zbyt przyjemnie sobie nie pożyje. :3
Kłóciłabym się :P

Bu
Marzyciel-Gaduła
Posty: 77
Rejestracja: 08 paź 2012, 18:25

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Bu » 12 paź 2012, 16:10

Ja bardzo zgadzam się z Imoshi nie lubię wywlekać osobistych spraw, ale nagnę swe zasady.
To był główny powód dla którego rozstałam się z chłopakiem, mimo że w pewnym momencie urwałabym głowę, że jesteśmy dla siebie stworzeni, ślub i w ogóle całe hocki klocki
Problem polegał na tym, że jego JEDYNA wiedza o świecie, nauce, ludziach, uczuciach pochodziła z książek.
Był mądry, Boże, miałam bardzo mądrego chłopaka, najmądrzejszy człowiek i w ogóle... ( dobra, bez hiperbolizacji Bu, uspokój się)
ale pomyślcie sobie
są dwie sytuację
dajmy za to - Michał. Jakiś Michał. Michał wersja a
- mądry, inteligentny, przeczytał mnóstwo książek, arcydzieł literatury światowej, artysta i co tam jeszcze
Michał wersja b
- przeczytał coś może, jakąś powieść, czy coś, w sumie nie uczył się zbyt wiele, ale ŻYŁ swoim życiem, miał SWOJE doświadczenia
Nie wiem jak wy, ale dla mnie wersja b w wieku osiemdziesięciu lat będzie dużo więcej warta :niepewny:

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: powidlo » 13 paź 2012, 12:21

Przecież to też się nie musi wykluczać.

nieogarniety
Administrator
Posty: 4496
Rejestracja: 25 mar 2011, 22:17
Imię: Marcin
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL (kinowa)

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: nieogarniety » 13 paź 2012, 13:02

Bu pisze:Nie wiem jak wy, ale dla mnie wersja b w wieku osiemdziesięciu lat będzie dużo więcej warta
A skąd możesz o tym wiedzieć teraz? :oczami:

Bu
Marzyciel-Gaduła
Posty: 77
Rejestracja: 08 paź 2012, 18:25

Re: Człowiek uczy się przez całe życie?

Post autor: Bu » 13 paź 2012, 18:28

Bo każdy potrafi żyć życiem bohaterów z książek.
Ale sztuką jest żyć swoim życiem. I przeżyć to życie w miarę dobrze.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości