Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Kto jest kim dla kogo w rodzinie?

Ognisko domowe, tak jak każdy ogień - nie podsysane gaśnie. Rodzina to najbliżsi nam ludzie, towarzyszący nam praktycznie od dnia narodzin, a dom to ostoja spokoju i bezpieczeństwo. Gniazdko rodzinne to taki ciasny, ale własny kąt.

Kto jest kim dla kogo w rodzinie?

Postautor: Leah P » sob 10 cze, 2017 15:36

W jezyku polskim mamy okreslenia na praktycznie kazdy stopien pokrewienstwa, ale mimo wszystko zanika to jakos w naszym jezyku. Ja na przyklad nigdy nie bylam nauczona nawet tego, ze jest roznica miedzy wujem a stryjem. Nie mowiac juz o okresleniach na dalsza rodzine. Zawsze tlumacze wszystko jak na przyklad 'maz corki brata mojego meza' albo 'wujek od strony matki kuzynki mojego meza od strony ojca' i nikt tego nie rozumie, ale jednoczesnie moi rowiesnicy nie znaja takich slow jak kum, kuma, swiekier itp. Nie mialam tego problemu przed slubem, bo moja rodzina ograniczala sie do mnie, rodzenstwa i rodzicow. Ale jak mialam rodzicom wytlumaczyc na slubie kto jest kim w rodzinie mojego meza to sie poddalam.

Jak jest u was? Znacie okreslenia na poszczegolnych czlonkow rodziny po polsku? A moze w innych jezykach jesli mieszkacie za granica? Kto zapoznal was z takimi okresleniami? Co sadzicie o procesie zanikania takiej terminologii?
Awatar użytkownika
Leah P |X|
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah
Medals: 1

Re: Kto jest kim dla kogo w rodzinie?

Postautor: Dafne » ndz 03 wrz, 2017 09:59

Też nigdy nie używałam słowa "stryj", bo mój tata nie ma brata, więc problem rozwiązany.

Długo nie mogłam zrozumieć kim jest np. szwagier, bo to nie tylko siostra męża, ale też poszczególni szwagrowie w rodzinie są w Polsce uznawani za... szwagrów. :swirus: To trochę skomplikowane, wyjaśnię na przykładzie.

Załóżmy, że jest małżeństwo, Krzysiek i Asia. Asia ma brata, czyli ten brat dla Krzyśka jest szwagrem. Krzysiek ma siostrę i ta siostra dla Asi jest szwagierką. Ale brat Asi i siostra Krzyśka to też szwagrowie dla siebie wzajemnie.

Jednak gdyby Krzysiek miał brata, ów brat mógłby mówić do Asi "szwagierko", ale brat Krzyśka byłby dla Asi bratowym, a nie szwagrem.

W przypadku kuzynostwa - zawsze używam słów "kuzyn"/ "kuzynka", w moich stronach nawet na dzieci od siostry matki mówi się "kuzyn", a nie siostra cioteczna, co jest sporym ułatwieniem. Można też zwracać się do kogoś "kuzynie", zamiast "bracie cioteczny".

Ale racja, kwestia kto jest kim w rodzinie jest skomplikowana dla wielu.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne |X|
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Postautor: Jaśmin » ndz 03 wrz, 2017 13:06

Ostatnio taki przypadek mialam, poniewaz moj maz na zone swojego brata mowi szwagierka wiec teoretycznie dla jego brata ja powinnam byc rowniez szwagierka, ale w druga strone tez? On twierdzi ze jego brat dla mnie to tez szwagier, ja myslalam ze nie.
Ja rowniez nie ogarniam terminologii rodzinnej ani po polsku ani po hiszpansku, wiecznie mi sie to myli wiec tez stosuje 'tlumaczenie opisowe'.
Stosuje jedynie podstawowe slowa ciocia, wujek, tesc, tesciowa, dziadek, wnuczka, babcia i niewiele wiecej.

A w Hiszpanii bawi mnie to ze stosuje sie rowniez okreslenie siostra cioteczna 'prima hermana' i tego typu rzeczy, nie wiem czy w kazdym regionie ale akurat tutaj tak. Zabawne jest to, ze tez na zone wujka nie mowi sie ciocia, jak w Polsce tylko 'wujek Antonio z zona'. Tylko rodzony wujek to wujek, czy rodzona ciocia to ciocia.
Draznie sie tak z José poniewaz jego wujek (brat taty) wyszedl za Marokanke, i on gdy widzi jakies muzulmanki w hidzabach to smieje sie ze to moje 'kuzynki' na co ja mowie, ze to nie ja tylko on ma ciocie Marokanke :cool: a on wtedy sie obrusza i mowi ze to nie ciocia, tylko zona jego wujka. No jakby nie bylo to rzeczywiscie nie sa w zaden sposob spokrewnieni, mimo to ja na mezow moich cioc mowie tez wujkowie czy na zony wujkow ciocia :)
Fai quello che devi comunque sia. Un cuore, una via.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin |X|
Extra marzyciel

Has thanked: 52 times
Have thanks: 28 times
Imię: Cornèlia

Postautor: Leah P » śr 06 wrz, 2017 14:26

Załóżmy, że jest małżeństwo, Krzysiek i Asia. Asia ma brata, czyli ten brat dla Krzyśka jest szwagrem. Krzysiek ma siostrę i ta siostra dla Asi jest szwagierką. Ale brat Asi i siostra Krzyśka to też szwagrowie dla siebie wzajemnie.

Tak jest, chociaz wedlug mnie powinno byc na to osobne slowo, bo to juz kolejny inny stopien 'szwagierstwa' :swirus: Ale nie znam zadnego jezyka, w ktorym byloby takie rozroznienie pomiedzy tym. W albanskim kunat albo kunata to tez osoba, ktora jest czescia rodziny, ale nie ma miedzy wami wiezow krwi. Tak bym tez tlumaczyla szwagra lub szwagierke. Co nie zmienia faktu, ze o moich szwagrach mowie 'bracia', bo zaczelam na poczatku tak mowic kalka z angielskiego i oni tez do mnie mowia 'my sister/my sis'.

Draznie sie tak z José poniewaz jego wujek (brat taty) wyszedl za Marokanke, i on gdy widzi jakies muzulmanki w hidzabach to smieje sie ze to moje 'kuzynki' na co ja mowie, ze to nie ja tylko on ma ciocie Marokanke :cool: a on wtedy sie obrusza i mowi ze to nie ciocia, tylko zona jego wujka. No jakby nie bylo to rzeczywiscie nie sa w zaden sposob spokrewnieni, mimo to ja na mezow moich cioc mowie tez wujkowie czy na zony wujkow ciocia :)

Dla mnie tez teoretycznie zona wujka lub stryja to byla ciocia, nie mam zreszta zadnej prawdziwej cioci (siostry matki lub ojca), wiec nie bylo do czego to porownac. Ale nigdy sie nie zwracalam do nikogo ciociu lub wujku, mowilam zawsze jakos bezosobowo.

Z drugiej strony te okreslenia mnie strasznie postarzaja, bo w tym momencie bratanica mojego meza jest w ciazy i dla tego dziecka bede babcia cioteczna XD W wieku 20 lat.
Awatar użytkownika
Leah P |X|
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah
Medals: 1

Wróć do Ognisko rodzinne