Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Zespół Aspergera

Jak to mówią ''w zdrowym ciele, zdrowy duch'', a wy jak dbacie o siebie aby utrzymać dobrą kondycję ciała? Nie tylko zdrowie to droga do sukcesu, kobietom pomagają też w tym makijaż, ciuchy. Tutaj dowiecie się o nowinkach kosmetycznych oraz modowych.

Zespół Aspergera

Postautor: Dafne » pt 18 maja, 2012 22:51

Od niedawna interesuję się Zespołem Aspergera. Zainteresowałam się tym zaburzeniem psychicznym po przeczytaniu artykułu magazynu psychologicznego "Charaktery" (lubię sobie niektóre numery wypożyczyć z biblioteki, bardzo polecam). Przymierzam się również do obejrzenia "Co gryzie Gilberta Grape'a"- filmu opowiadającego o tej chorobie.

Kod: Zaznacz cały
http://www.filmweb.pl/Co.Gryzie.Gilberta.Grapea

A teraz trochę z opisu.

Obrazek
Analfabeci emocji
O tym zaburzeniu mówi się od kilku lat. W kryteriach diagnostycznych dla lekarzy opisano je dopiero w latach 90. XX wieku. Wcześniej osoby te ciągle słyszały, że są "inne", "ekscentryczne", "niedostosowane", "egocentryczne", "dziecinne", "niegrzeczne". Krytykowane od najmłodszych lat za brak umiejętności współpracy z innymi i nietypowe zachowania, coraz rzadziej próbowały zrozumieć i zrealizować to, czego oczekiwali od nich rodzice, nauczyciele, znajomi. Aby stwierdzić zespół Aspergera, potrzeba znacznie więcej objawów niż tylko okazjonalne czy stałe trudności z rozumowaniem cudzych uczuć. Osoby z ZA ujawnaiją także znaczne trudności społeczne: nie umieją samodzielnie nawiązać bliskich i satysfakcjonujących relacji, nie rozumieją "niepisanych zasad", np. nie potrafią stanąć w odpowiedniej odległości od rozmówcy, nie dostosowują zachowania do sytuacji, nie potrafią włączyć się w rozmowę, mają trudności z właściwym kontaktem wzrokowym- unikają go lub patrzą zbyt natarczywie. Osoby z tym zaburzeniem mają także trudności w porozumiewaniu się: często mówią w nieodpowiedni- zbyt formalny lub precyzyjny- sposób, zanudzają otoczenie opowieściami o swojej pasji, nie potrafią kontynuować rozmowy, gdy zmieni się jej temat, nie stosują zwrotów grzecznościowych, nie rozumieją sygnałów niewerbalnych wskazujących np. na zmęczenie rozmówcy. Zwykle odczytują wypowiedzi dosłownie (np. "piękny masz tutaj porządek!"), co prowadzi do nieporozumień. Nie umieją zaadaptować się do zmian w otoczeniu, nie są elastyczni- najchętniej porządkują swoje życie poprzez rytuały. Gdy stanie się coś, co uniemożliwia im wykonanie pewnych czynności o stałych porach, przeżywają duży stres i reagują impulsywnie. Niekiedy nie są w stanie zaakceptować zmian życiowych- np. rezygnują ze studiów, bo nie radzą sobie w akademiku, bez pomocy rodziców.

Obrazek

Wycofany specjalista
Osoby z ZA mają problemy z planowaniem i inicjowaniem zadań. Choć są bardzo inteligentnymi pracownikami, nie potrafią określić, które zadanie jest najważniejsze i godzinami zajmują się marginalną sprawą. Zdolny student nie dociera na żadne zajęcia w miesiącu, bo: zmieniła się sala, nie kupił sobie budzika, czytał wyjątkowo pasjonującą książkę (i to nie powieść, lecz encyklopedię czy publikację techniczną), nie spisał rozkładu zajęć, bo starał się go zapamiętać itp. Dodatkowo osoby te często mają trudności z koordynacją ruchową, wydają się szczególnie niezręczne.
Te trudności sprawiają, że dorosłym z zespołem Aspergera trudno jest zaprezentować w pełni swoje umiejętności. Często zyskują przy bliższym poznaniu. Ich mocną stroną jest obszerna wiedza w obszarze własnych zainteresowań. Jeśli ich pasja stanie się również zawodem, zyskują duże uznanie w miejscu pracy, a otoczenie pobłażliwie traktuje ich wycofanie i niezręczności ("to najlepszy specjalista od alarmów w firmie, jest trochę samotnikiem, ale nigdy niczego nie trzeba po nim poprawiać".

Uznałam powyższe informacje za najważniejsze, jednak jest ich całe mnóstwo. Jeśli ktoś chciałby się zagłębić w ten problem, mogę polecić pozycję "Zespół Aspergera" Tony'ego Attwooda oraz strony internetowe:

www.sotis.pl

www.zespol-aspergera.edu.pl

www.aspergersyndrome.org

W skrócie: zespół Aspergera jest zaburzeniem powiązanym z autyzmem.

Naukowcy jako przyczyny wymieniają najczęściej następujące powody:
zaburzenia genetyczne,
rodzice mają więcej niż 40 lat (ten fakt zwiększa ryzyko zachorowania dziecka na autyzm),
uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
toksoplazmoza,
dziecięce porażenie mózgowe,
poważniejsze infekcje.

Interesujecie się tym zjawiskiem? Znacie kogoś z tym zaburzeniem? Mieliście do czynienia z człowiekiem, u którego stwierdzono ZA?
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Re: Zespół Aspergera

Postautor: powidlo » sob 19 maja, 2012 11:40

Szczerze mówiąc, to miałam do czynienia jedynie z autyzmem. Zespół Aspergera jest rzadszy, mam wrażenie (choć mogę się mylić).
Cóż, ciężko z takimi osobami przede wszystkim nawiązać kontakt. Zdarzało się, że nie radziłam sobie z krzyczącymi dziećmi, naprawdę ręce mi opadały, kiedy nie mogłam uspokoić. Aczkolwiek nie przemawiała przeze mnie złość, tylko co gorsza.. żal. Że nie mogę się z nimi porozumieć. To przykre, cholernie przykre.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga

Postautor: Dafne » sob 19 maja, 2012 21:39

ho, zwłaszcza kiedy widzisz totalne zdziwienie w oczach osób, które nic nie wiedzą o autyzmie i wolą stać i patrzeć, niż wykazać trochę więcej tolerancji czy kultury. :/

Wchodząc na poniższy link na dole strony są podane różnice między autyzmem a ZA.

http://www.atcenter.h2.pl/naszautyzm/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=77
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Icannotfly. » śr 30 maja, 2012 11:41

Ja za to ostatnio bardzo zainteresowałam się autyzmem, po tym jak mieliśmy o tym lekcję w szkole. Sporo wyszukiwałam na ten temat w internecie i przede wszystkim różnych blogów rodziców, których dzieci cierpią właśnie na autyzm. Jedną kobietę podziwiałam - sama zdecydowała się na terapię własnego dziecka, w domu. Poświęca mu mnóstwo czasu i uwagi - a chyba właśnie to jest najbardziej potrzebne.
- A ja lubię ten kawałek nieba...
- Ten kawałek nieba ma w du.pie, że go lubisz.
Icannotfly.
Newbie

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Agnieszka
Medals: 2

Postautor: powidlo » śr 30 maja, 2012 14:53

Zespół Aspergera jest lżejszy od autyzmu z tego, co wiem.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: Dafne » sob 02 cze, 2012 09:13

ho, oglądałam te "Co gryzie Gilberta Grape'a" i myślę, że film przejaskrawił ZA. Z tego, co czytam ZA jest określany jako "lekki autyzm", piszą w ten sposób osoby, które pracowały zarówno z autystykami, jak i z osobami mającymi zespół Aspergera.
Icannotfly., ja po blogach nigdy nie lubiłam szukać. Ale wiem, że jeśli chcę bliżej poznać tę chorobę, to powinnam przerzucić się z naukowych atrykułów do opowieści z życia wzięte. Lepiej poruszać się na konkretach.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: powidlo » sob 02 cze, 2012 14:21

Dafne, ale ten film nie przedstawiał ZA, przynajmniej moim zdaniem. ZA odróżnia się od autyzmu m.in. własnie większymi władzami intelektualnymi, na przykład.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: Dafne » ndz 03 cze, 2012 08:37

ho, oglądałaś? Ja właśnie czytałam opis dystrubutora i tam pojawiła się wzmianka, że ten młody chłopiec (Leuś DiCaprio) chorował na ZA. Hmmm...
A co do tych władz intelektualnych, masz rację.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: powidlo » ndz 03 cze, 2012 11:00

Dafne pisze:ho, oglądałaś?

tak, tak, kilka razy
Dafne pisze: i tam pojawiła się wzmianka, że ten młody chłopiec (Leuś DiCaprio) chorował na ZA. Hmmm...
:przestraszony: o rany kota. To faktycznie przejaskrawione :P
ZA przedstawia też film "W kosmosie nie ma uczuć" i wydaje mi się, że tam jest to świetnie oddane.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: Dafne » ndz 03 cze, 2012 11:06

ho, źle wybrałam, mogłam darować sobie amerykańską produkcję. No właśnie, szukam jakiegoś filmu typowo o ZA, dzięki! A może za jakiś dokumentalny się wezmę.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Kerosine » ndz 03 gru, 2017 12:21

Dafne, i co? Nadal interesujesz się tym tematem? Zapoznałaś się z jakąś większą liczbą poruszających go książek i filmów czy poprzestałaś w zasadzie na tych, o których wspominasz w wątku? Jakby co mogę podrzucić Tobie i reszcie parę wartych uwagi tytułów.

powidlo pisze:Szczerze mówiąc, to miałam do czynienia jedynie z autyzmem. Zespół Aspergera jest rzadszy, mam wrażenie (choć mogę się mylić).

Istotnie, mylisz się. Spośród całego spektrum zaburzeń autystycznych częściej występują właśnie jego łagodniejsze i mniej oczywiste formy.

Icannotfly. pisze:Sporo wyszukiwałam na ten temat w internecie i przede wszystkim różnych blogów rodziców, których dzieci cierpią właśnie na autyzm.

Polecam lekturę również [czy może raczej przede wszystkim] tych pisanych przez samych autystów ;) Zarówno nisko-, jak i wysokofunkcjonujących. Kilka linków:

powidlo pisze:ZA odróżnia się od autyzmu m.in. własnie większymi władzami intelektualnymi, na przykład.

ZA nie jest czymś odrębnym od autyzmu - stanowi część spektrum tego typu zaburzeń. Obecnie odchodzi się już od wyraźnie różnicującego obie jednostki podejścia, co znajduje wyraz w najnowszej klasyfikacji medycznej DSM-V Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego [w ślad za którą pójdzie prawdopodobnie prędzej czy później także i europejskie ICD]. Również przekonanie o niższych możliwościach intelektualnych osób z "typowym" autyzmem nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością, o czym można przekonać się właśnie m. in. czytając podlinkowane wyżej blogi osób niskofunkcjonujących.

Tak się składa, że świat osób żyjących za niewidzialnym szkłem znam od jego wewnętrznej strony. Jeśli ktoś jest ciekaw, jak konkretnie może on wyglądać w różnych aspektach życia i poszczególnych sytuacjach, może zadać mi stosowne pytanie =)
Obrazek
Awatar użytkownika
Kerosine
Moderator

Has thanked: 9 times
Have thanks: 12 times

Wróć do Moda, uroda i zdrowie